Zapewne każdy z nas w pewnym momencie swojego życia poczuł brak pewności siebie. Niektórzy potrafią szybko uporać się z tym osłabiajacym uczuciem, ale wielu z nas niestety ciągnie je ze sobą przez wiele lat niczym “kulę u nogi”.
Zanim zdecydujesz czy chcesz dalej czytać czy też nie, odpowiedź sobie na poniższe pytania:
- czy zdarza Ci się być naiwnym wobec ludzi?
- czy często masz wrażenie, że mogłeś powiedzieć komuś “to i jeszcze tamto” w konkretnej sytuacji, która miała wcześniej miejsce?
- czy czujesz się nieswojo w nowej sytuacji w życiu zawodowym czy też prywatnym?
- czy czujesz dyskomfort, aby kogoś zagadnąć w sklepie, pociągu czy w poczekalni, mimo że bardzo byś chciał?
- czy często porównujesz siebie z innymi osobami i uważasz, że inni mają w życiu lżej lub lepiej?
- czy obawiasz się sytuacji, w której ktoś zada Ci pytanie, na które Ty nie będziesz znał odpowiedzi?
Jeśli zdarzają Ci się takie sytuacje dość często to znaczy, że brakuje Ci pewności siebie. Zapraszam zatem dalej.
Czy zastanawiałeś się kiedyś czym tak naprawdę jest pewność siebie? Pewnie nie raz obserwowałeś w TV, a być może nawet na żywo, kiedy sportowcy na Olimpiadzie szykują się do skoku o tyczce, pływania czy biegania. Po wyrazie ich twarzy często widać, że są zdeterminowani i nastawieni na wygraną. Wiedzą, że są tam po to, aby zająć miejsce na podium. Ale wiedzą też, że jeśli im się to nie uda, to wyciągną odpowiednie wnioski i dalej będą intensywnie trenować, aby następnym razem znów stanąć do walki o podium.
To właśnie jest pewność siebie. Przekonanie, że jesteś w stanie osiągnąć to, co sobie założyłeś. Bez względu na to, czy to założenie dotyczy Twojego awansu zawodowego, czy umówienia się na randkę z osobą, która szalenie Ci się podoba czy też poprawienia relacji z Twoimi bliskimi.
Większość osób, którym brakuje pewności siebie, uważa, że jest to coś, z czym człowiek się rodzi. Porównują się do innych osób, patrzą na ich osiągnięcia i myślą: “ja bym tak nie potrafił”, “nie mam takiej siły przebicia”, “nic mi się nie udaje”…
Jednak prawda jest taka, że pewności siebie można się nauczyć i można, a nawet trzeba, ją w sobie rozwijać.
Jeśli zatem jesteś gotów zmienić swój sposób myślenia, nastawienie do samego siebie oraz ćwiczyć nowe nawyki, pokonasz swoją nieśmiałość oraz zaczniesz osiągać wyznaczone cele.
Oto kilka skutecznych porad dotyczących budowania pewności siebie:
1. Zidentyfikuj to, co powoduje Twoją niepewność.
Co Ci mówi Twój wewnętrzny głos za każdym razem, gdy chcesz podjąć jakieś wyzwanie? Co sprawia, że czujesz się onieśmielony? To może być cokolwiek: niezadowolenie ze swojego wyglądu, przykre doświadczenia z przeszłości, ukryty żal względem kogoś. Nazwij to, głośno powiedz lub zapisz na kartce. Nie będziesz wiedział co najbardziej hamuje Cię przed działaniem, dopóki tego sam nie zidentyfikujesz.
2. Zaakceptuj siebie i pogódź się z przeszłością.
Jeśli masz przykre wspomnienia, nie żyj nimi. Żyj tu i teraz bo nikt nie zwróci Ci ani jednej minuty Twojego życia. Pamiętaj jednak, że nie ma magicznej pigułki aby raz na zawsze zapomnieć o tym, co Cię zabolało. Ale rozpamiętywanie tego jest jeszcze bardziej bolesne. Nie oznacza to, że musisz się natychmiast pozbyć wszystkiego, co sprawia, że czujesz się źle (czasem jest to wręcz niemożliwe). Po prostu naucz się akceptować siebie, swoją przeszłość i pomyśl czy ta emocja z przeszłości jest “prawdziwa” dzisiaj.
3. Wyciągaj wnioski z popełnianych błędów i nigdy się ich nie obawiaj.
Jest takie powiedzenie, że nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi. Niestety w szkole przestrzegano nas przed popełnianiem błędów, zaznaczano je na czerwono. Błędy były, są i będą przez nas popełniane ale za każdym razem, gdy to się stanie, wyciągnij z nich wniosek. “Wpadki” są wpisane w nasze życie, czy tego chcemy czy nie, więc nie warto się nimi zbyt mocno przejmować. Michael Jordan powiedział: “Przegrywałem przez całe swoje życie i właśnie dlatego odniosłem sukces”.
4. Przypomnij sobie o swoich sukcesach.
Na pewno jest w Twoim życiu coś, co można nazwać osiągnięciem lub sukcesem. Czy małym czy dużym – to pojęcie względne i nie ma to teraz znaczenia. Dostałeś upragnioną pracę, przebiegłeś jakis wyznaczony dystans, wychowujesz dzieci, a przy tym dbasz o dom i się rozwijasz, zorganizowałaś cudowny ślub i wesele, przygotowałeś rewelacyjną kolację itd. Każdy z nas osiągnął coś, z czego powinien być dumny. Za każdym razem, gdy obleci Cię strach lub brak wiary przed podjęciem nowego wyzwania, przypomnij sobie o swoich sukcesach. Pamiętaj, że to TY tego dokonałeś. Stwórz listę osiągnięć!
5. Bądź wdzięczny za to, co masz.
Częstym powodem braku pewności siebie jest poczucie, że czegoś nie posiadamy lub mamy za mało – pieniędzy, szczęścia, charyzmy. Zamiast tego, skup się na tym, co masz. Nie otrzymasz więcej, jeśli nie docenisz tego, co już posiadasz. I nie chodzi tu o to, aby stać się arogantem i zacząć mówić “ja mam tyle a Ty mniej, więc jestem lepszy” tylko na tym, aby zacząć sobie powtarzać “jestem wdzięczna/y za to, co MAM”.
6. Bądź optymistą.
Nie użalaj się nad sobą i nie powtarzaj jak mantry, że coś Ci się nie uda, że nie jesteś taki otwarty jak ktoś tam, że nie jesteś taka ładna jak ona. Mów pozytywne rzeczy o sobie, swojej przyszłości i swoich postępach w rozwoju :).
7. Pomagaj innym.
Udzielanie komuś pomocy zawsze buduje poczucie pewości siebie. Raz, że czujemy się wówczas potrzebni, a dwa – sprawiamy komuś przyjemność. To naprawdę uskrzydla. Być może jest w Twoim sąsiedztwie starsza osoba, której możesz pomóc zrobić zakupy. Być może Twoje dziecko/siostrzenica/bratanek potrzebuje, aby z nim porozmawiać bo jest obiektem drwin w szkole. Na pewno okazji do udzielenia jakiejkolwiek pomocy nie brakuje. Zawsze jest ktoś komu możesz pomóc.
8. Sięgaj po marzenia.
Jeśli wydaje Ci się to nierealne, to zamień marzenie w cel, który będziesz realizował tak jak każdy inny w swoim życiu. Kiedy już tego dokonasz, zobaczysz jak rozpiera Cię cudowne uczucie, że jesteś w stanie osiągnąć, to o czym marzyłeś! Miej świadomość jednak, że wszystko co wielkie, wszystko co ważne, wszystko co wartościowe wymaga czasu. Daj sobie czas na spełnianie marzeń.
To tylko część wiedzy na temat pewności siebie, jaką chcę się z Tobą podzielić. Jak widzisz jest tego trochę. Pewność siebie jest w dzisiejszym świecie niezbędna. Skoro nadal czytasz ten artykuł to jesteś w dobrym miejscu. Chcesz zwiększyć swoją pewność siebie.
5.12.2013 poprowadziłem trening umysłu “Jak ZWIĘKSZYĆ pewność siebie?” na żywo.
Zobacz którki trailer z tego wydarzenia:
Dostępny w jakości HD.
Więcej szczegółów znajdziesz klikając w ten link.
Pomyślności i dużo PEWNOŚCI!
J.Paweł
Witaj Pawle
Poruszyłeś bardzo ciekawy i wciąż aktualny temat „Pewność siebie „. Wielu ludzi ma z tym wielki problem ,ja zresztą też.Co ciekawe , są momenty ,że już wydaje mi się , ze jestem pewna siebie w pewnych sprawach a w innych okazuje się, że tej pewności nie mam lub ją jakoś zatraciłam.Dzięki , że poruszyłeś ten temat , bo z mojego doświadczenia czuję, że pewność siebie to nie jest cecha , którą jak raz opanujesz to już zostaje na zawsze lecz trzeba
ją nieustannie rozwijać i ćwiczyć tak jak wszystkie umiejętności w życiu.W przeciwnym wypadku zaczyna nam umykać i znów dopada nas wrażenie nie jesteśmy pewni siebie ( to tak trochę jak z podlewaniem roślin , gdy przestajemy o nie dbać więdną , dlatego chcąc je utrzymać w dobrej kondycji musimy je podlewać by były piękne , nie więdły.)
Dzięki za info o szkoleniu , które planujesz. Na pewno się przyda i to nie tylko mnie ale z pewnością wielu osobom , którzy zaniedbali prace nad rozwojem pewności siebie.
Pozdrawiam
Do zobaczenia na szkoleniu
Maria
Witaj Mario,
dziękuję za obszerny komentarz, w którym podzieliłaś się swoimi spostrzeżeniami w temacie-Pewność Siebie.
Przykład z rośliną świetnie to obrazuje. Jak zauważyłaś motto bloga to właśnie NIEUSTANNY ROZWÓJ OSOBISTY..
To nie jak napisanie pracy magisterskiej czy innej tego typu. Wykonana raz i koniec.
Praca nad szlifowaniem swojego charakteru, kompetencji czy umiejętności, które sprawdzają się w życiu codziennym podlegają nieustannym aktualizacjom.
Pierwszym krokiem jest świadomość tego faktu.
Gratuluję Tobie właśnie tej świadomości!
Do zobaczenia na szkoleniu.
Pozdrawiam
J. Paweł
Sama pewność siebie też może być naszym celem. Wtedy oprócz zaproponowanych w tym artykule porad, dodałbym jeszcze jedną, od której bym rozpoczął.
Otóż trzeba zapytać siebie samego, po co mi ta pewność siebie, dlaczego mam ją budować, po cholerę mi ona?
Jeżeli odpowiedzi na te pytania będą w nas wzbudzać silne pozytywne emocje, jeżeli nagroda za osiągnięcie pewności siebie będzie nas podnosić w górę, to wtedy uda nam się zbudować pewność siebie. Natomiast jeżeli nasze motywy są słabe, to lepiej siedzieć przed telewizorem, bo nic z tego nie będzie. Zgadzacie się ze mną?
Sławek Ostatnia aktywnośćPo co, dlaczego
Witaj Sławek,
Dziękuję za merytoryczne odniesienie się do ważnego tematu jakim jest Pewność Siebie.
Pewność Siebie zdecydowanie powinna być celem dla tych, którzy tego potrzebują.
Powinna być celem dla tych, którzy pragną zmian i chcą zostawić ślad na tej ziemi.
Prawdziwa Pewność Siebie budowana jest nie tylko na samych osiągnięciach, ale przede wszystkim na bezwarunkowym poczuciu własnej wartości.
Pytanie DLACZEGO, jak pisze Simon Sinek w swojej książce, „Zaczynaj od Dlaczego” to pytanie które może zmienić życie, biznes, relacje.
Dlaczego potrzebujemy pewności siebie jest pytaniem bardzo potrzebnym.
Warto jednak pamiętać, że nie możemy tylko żyć zadaniowo. Nie jesteśmy robotami.
Same osiągnięcia doprowadzą nas do momentów w których znajdzie się ktoś lepszy, z nowszym autem, młodszą żoną, lepszym domem.
Wtedy dopada nas pustka, bez osiągnięć i ZABAWEK zaczynamy sobie zdawać sprawę, że nie mamy nic i nie znaczymy nic.
Odpowiadając na Twoje pytanie, nie zgadzam się.
Pozdrawiam serdecznie
Jan Paweł
Sławek piszesz o nagrodzie, o emocjach z nią związanych. Wg mnie i opieram to na własnych doświadczeniach, pewność siebie budowana na nagrodach związanych z samymi osiągnięciami, nie da pełnego zadowolenia.
Motywy w dzisiejszych czasach często prowadzą ludzi w ślepy zaułek. Te motywy po prostu często nie są nasze. Wynika to właśnie z braku akceptacji.
Człowiek, który zaakceptuje siebie dopiero wtedy może stawiać sobie cele, wyzwania. Tylko wtedy one będą prawdziwe dla niego.
Zapraszam na krótki reportaż, w którym można znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania